www.produkcji-techniki.com
Norelem

Potrafisz wiercić, prawda?

Dla inżynierów i profesjonalistów z branży produkcyjnej wiercenie stanowi podstawową umiejętność, którą wielu z nich posiada. Jednak sprawne jej opanowanie i użycie odpowiednich elementów dla zapewnienia wydajności, bezpieczeństwa i precyzji jest czymś, co wymaga głębszego rozważenia -wyjaśnia CEO norelem, Marcus Schneck.

Potrafisz wiercić, prawda?

Wiercenie to umiejętność, którą większość ludzi poznaje od najmłodszych lat - dość często dzięki majsterkowaniu w domu lub w szkole podczas obróbki drewna w ramach zajęć technicznych realizowanych zgodnie z krajowymi programami nauczania.

Oczywiście wiercenie otworu nie jest trudne. Sprytna konstrukcja wiertła robi to szybko, bezpiecznie i precyzyjnie, chroniąc jednocześnie wiertarkę i dbając o żywotność narzędzia. Jak doświadczeni inżynierowie i producenci wiedzą, cechy te są kluczowe dla uzyskania wydajności i wyższej produktywności, przy jednoczesnym ograniczaniu marnowania materiałów oraz redukcji kosztów kapitałowych i konserwacji.

Bezpieczeństwo zawsze jest najważniejsze. Aby bezpiecznie wiercić w danym elemencie lub metalu, część taka przed rozpoczęciem prac musi być przymocowana do stabilnej powierzchni roboczej. Jeśli tego nie zrobimy, element obrabiany może zostać odrzucony przez siłę odśrodkową wiertła. Operatorzy muszą także uważać na odzież, ponieważ wszelkie luźne ubrania mogą zostać błyskawicznie złapane przez obracające się wiertło, przyciągając w ten sposób operatora do wiertarki. Historyczne raporty pokazują, że do wielu wypadków w miejscu pracy doszło z powodu niebezpiecznych praktyk w zakresie wiercenia.

Aby zapewnić jak najwyższe bezpieczeństwo pracowników podczas prac wiertarskich, wskazane jest wzięcie pod uwagę kilku standardowych komponentów.

Rozwiązania znormalizowane
Wykorzystanie znormalizowanych uchwytów (przyrządów) wiertarskich stanowi kluczowy czynnik pomagający wielu inżynierom zredukować przestoje i zmniejszyć koszty. Unika się w ten sposób potrzeby projektowania na zamówienie uchwytów wiertarskich i narzędzi, a standaryzowane przyrządy są odpowiednie do szerokiego zakresu aplikacji - nawet do produkcji na niewielką skalę.

Uchwyty wiertarskie norelem są dostępne w dziewięciu różnych wielkościach i zostały opracowane pod kątem uproszczenia działania. Kołki ustalające zostały przymocowane do płyty wsporczej uchwytu, co ułatwia szybkie i proste pozycjonowanie części do obróbki. Wiertło i płytę można szybko wymienić, dzięki czemu uchwyt jest natychmiast gotowy do obróbki kolejnej części.

Uchwyty zaprojektowano również z myślą o bezpieczeństwie użytkownika. Wszystkie uchwyty norelem mają parę stożków na końcach wałka zębatego. Działają one przeciwstawnie do mocnego i spójnego mechanizmu mocującego u góry i z googoodołu. W rezultacie, gdy zmieniany jest obrabiany element, płyta wiertarska nie może spaść na ręce użytkownika. Zacisk bezpiecznie trzyma obrabiany przedmiot i płytę wiertarską, nawet w przypadku występowania wibracji.

Wiercenie na okrągło
Wiercenie otworów poprzecznych w prętach i detalach cylindrycznych stanowi kolejny obszar, w którym uchwyty wiertarskie norelem mogą pomóc inżynierom zapewnić wymaganą prędkość i wydajność pracy.

Główny problem związany z wierceniem otworów poprzecznych w prętach stanowi fakt, iż wiertła mają tendencję do ześlizgiwania się po obu stronach od dokładnie wyśrodkowanego punktu. Ponadto sam proces ustalenia środka pręta może być czaso- i pracochłonny. Zadanie to wymaga ręcznego mierzenia, przycinania i oznaczania prętów, jak również posiadania indywidualnie dopasowanych narzędzi do wymaganej wielkości otworu. Jeśli otwór nie jest wycentrowany, część taka musi być odrzucona, a cały proces wiercenia trzeba rozpocząć od początku.

Aby sprostać temu wyzwaniu, firma norelem oferuje również przyrządy do wiercenia zaprojektowane specjalnie dla części cylindrycznych. Przyrządy te zapewniają inżynierom szybki i łatwy sposób wydajnego i precyzyjnego wiercenia otworów o powszechnie spotykanych rozmiarach. Składają się z uchwytu wiertarskiego zgodnego z DIN6348 i są dostępne z indeksowanymi tarczkami z 16 popularnymi średnicami tulejek wiertarskich lub z uchwytami tulejek wiertarskich.

Uchwyty do wiercenia elementów cylindrycznych wykorzystują także pryzmy z regulowanymi ogranicznikami do utrzymywania prętów na miejscu. Dzięki temu konfiguracja przyrządu jest łatwa i nie wymaga dużej wiedzy technicznej.

Dodatkowo wszystkie części do przyrządu można zamówić i dostarczyć w późniejszym terminie. Przy użyciu tulejek wtykowych zamontowaną część można wiercić, rozwiercać, pogłębiać i gwintować.

Prosto do celu
Powtarzalne wiercenie otworów stanowi kolejne wyzwanie po wierceniu otworów poprzecznych.

W tym przypadku problem stanowi wiercenie tak prosto, jak to tylko możliwe, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności i spójności prac. W przezwyciężeniu tego problemu pomagają tulejki wiertarskie, zapewniające znormalizowane operacje wiertarskie w konstrukcji maszyn i urządzeń.

Dzięki wykorzystaniu tulejek wiertarskich wiertło jest prowadzone bezpośrednio do uchwytu wiertarskiego. Oznacza to, że pozycje wiercenia nie muszą być wielokrotnie mierzone i zaznaczane. Komponent ten sprawia, że wiertło porusza się prosto, a rezultaty prac są spójne, dzięki stałemu kątowi penetracji.

Dzięki upraszczaniu i optymalizacji procesu wiercenia inżynierowie nie muszą się martwić marnowaniem materiałów, a jednocześnie minimalizowana jest możliwość powstania pomyłki.

Bezpieczne usuwanie wiórów
Ostatnie zagadnienia, które trzeba wziąć pod uwagę w trackie prac wiertarskich, to skuteczne odprowadzanie wiórów powstałych podczas wiercenia oraz ochrona użytkowników.

Obecnie powszechnie dostępne są elastyczne, modułowe węże, które można podłączyć do centralnego systemu wyciągowego lub do odkurzaczy przemysłowych. Po przymocowaniu można je umieścić obok maszyn wiertarskich w celu usunięcia wiórów i odłamków, które mogą być potencjalnie niebezpieczne.

Za pomocą modułowych złączek użytkownicy mogą wydłużać lub skracać węże zaprojektowane pod kątem maksymalnej wszechstronności - mogą one także swobodnie zwisać do długości 100 cm bez konieczności podparcia. Węże można także zginać lub manipulować nimi, zapewniając w ten sposób ich precyzyjne pozycjonowanie, a wzajemne łączenie szerokiego zakresu dysz i akcesoriów pozwala na efektywne odprowadzanie wiórów.

Na wężach można także umieścić osłony ochronne chroniące użytkowników przed dostępem do wiertła, co również pozwala zminimalizować wypadki w miejscu pracy.

Dążenie do perfekcji
Podobnie, jak w przypadku wszystkich aplikacji inżynieryjnych, wiercenie jest umiejętnością, która wymaga praktyki oraz czasu na doszlifowanie i doskonalenie. Jednak wraz z pojawiającą się luką w umiejętnościach, spowodowaną brakami kadrowymi staje się jasne, że coraz trudniej jest przekazywać wiedzę i doświadczenie zgromadzone przez inżynierów o długoletniej praktyce.

W rezultacie traci się produktywność i kluczową wiedzę na temat bezpieczeństwa.
Aby zapobiegać takim niekorzystnym tendencjom, konieczny jest efektywny transfer wiedzy oraz zapewnienie inżynierom dostępu do optymalnych narzędzi i komponentów pomagających im w pracy.

Firma norelem oferuje 45 000 standardowych komponentów przedstawionych w kompletnym przewodniku technicznym THE BIG GREEN BOOK, które wspierają użytkowników we wszelkich aplikacjach produkcyjnych i w realizacji projektów . Więcej informacji na temat firmy norelem jest dostępnych pod adresem www.norelem.pl

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 15 000 obserwujących IMP