www.przemysl-polska.com
Norelem

Ustalając odpowiednią pozycję

Jak wybrać właściwe rozwiązanie spośród szerokiej gamy dostępnych metod utrzymywania na miejscu, pozycjonowania i mocowania elementów obrabianych? Marcus Schneck, dyrektor generalny firmy norelem, wyjaśnia, na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji dotyczących zakupu komponentów standardowych.

Ustalając odpowiednią pozycję

Wraz z rozwojem i ekspansją światowej branży przemysłowej każdego dnia wytwarza się i produkuje miliony przedmiotów.

Oczywiście im więcej części jest wytwarzanych, tym ważniejsza staje się efektywność procesów produkcyjnych pozwalająca zaspokoić popyt.

Sytuacja ta każe postawić pytanie: czy fabryki pracują tak wydajnie, jak to tylko możliwe? Zwłaszcza biorąc pod uwagę podstawowe funkcje, takie jak utrzymywanie na miejscu, pozycjonowanie i mocowanie elementów obrabianych.

Choć systemy mocujące jako takie mogą wydawać się błahe i nieistotne, w rzeczywistości znacznie przyczyniają się do sukcesu komercyjnego firm. Dzięki spójnym procesom mocowania elementów, pracownicy zwiększają swoją produktywność, redukują przestoje, ograniczają możliwość wystąpienia potencjalnych obrażeń oraz zwolnień z pracy związanych z nadwyrężeniem mięśni, a także zmniejszają potrzebę ustawiania zacisków na miejscu.

Dostępne są setki metod mocowania elementów. Wybór właściwej opcji jest uzależniony od sposobu użytkowania, elastyczności, wygody, dostępnej przestrzeni i oczekiwanej wydajności. Poniżej przedstawiono oferowane metody i wersje oraz zakres ich użytkowania.

Rozpieracze klinowe (z naddatkiem obróbkowym)
Działanie rozpieraczy klinowych opiera się na jednoczesnym mocowaniu dwóch elementów obrabianych. Pierwszą wielką zaletą rozpieraczy jest brak wystających krawędzi na powierzchni roboczej pomiędzy elementami mocującymi.

Dzięki temu użytkownicy mają zachowaną swobodę ruchu podczas pracy, a kompaktowa konstrukcja rozpieraczy oszczędza miejsce na powierzchniach roboczych.

Po drugie, jak już wspomniano, jednocześnie dwa elementy obrabiane mogą być razem utrzymywane na miejscu. Zapewnia to o wiele większą wydajność w przypadku, gdy potrzebujemy obrobić maszynowo dwa elementy w jednym przejściu i pozwala uniknąć konieczności zmiany położenia następnego elementu. Dokręcanie śruby wypycha szczęki rozpieracza na zewnątrz, co zapewnia równą siłę zacisku na obu częściach, po lewej i prawej stronie rozpieracza.

Kupując rozpieracze klinowe, warto zwrócić uwagę na wersje z naddatkiem obróbkowym na szczękach, takie jak są dostępne w portfolio produktów norelem. Tego typu rozpieracze mogą być frezowane do żądanego kształtu oraz formy i gwarantują, że elementy obrabiane mogą być mocowane kształtowo, w pełni bezpiecznie i bez naprężeń. W ten sposób ograniczone jest ryzyko uszkodzeń i pęknięć elementu obrabianego spowodowanych przez naprężenia.

Trzpienie ustalające precyzyjne


Ustalając odpowiednią pozycję

Trzpienie ustalające znane również jako trzpienie ustalające z uchwytem jednoskrzydłowym należą do standardowych elementów konstrukcyjnych, pozwalających na szybką regulację ruchomych komponentów maszyn. Pociągnięcie za przycisk lub kółko wysuwa sworzeń z elementu przeciwnego tak, że części maszyny można ustawić na odpowiedniej pozycji i ponownie zamocować.

Komponenty te są najbardziej odpowiednie do zastosowań wymagających powtarzalnej, wysokiej dokładności wraz z szybkim pozycjonowaniem. Należy się upewnić, że trzpienie ustalające zostały wykonane ze stali lub stali nierdzewnej. Zapewni to wyższy poziom stabilności i odporność na korozję.

Dociski boczne


Ustalając odpowiednią pozycję

Dociski boczne zostały zaprojektowane do pozycjonowania i mocowania w ograniczonej przestrzeni płaskich, okrągłych oraz nieregularnych elementów obrabianych.

Ze względu na sposób w jaki mogą «sprężynować», w celu dopasowania wstawianego elementu obrabianego nadają się idealnie do szeregu zastosowań obejmujących grawerowanie, znakowanie, mocowanie, montowanie, spawanie, lutowanie, wiercenie i rozwiercanie.

Zaciski mimośrodowe i adaptery do obróbki detali


Ustalając odpowiednią pozycję

W przypadku prac na nierównych powierzchniach zaciski mimośrodowe stanowią idealne rozwiązanie do mocowania.

Zaciski mimośrodowe, nazywane również zaciskami mimośrodowymi kształtowymi, można łączyć w celu rozwiązania problemów z umieszczaniem przedmiotów w przyrządach mocujących i konstrukcji wyposażenia. Jedną z wielkich zalet tej metody jest minimalna wysokość mocowania, jaką oferują zaciski mimośrodowe.

Zaciski mimośrodowe z mosiężnymi podkładkami sześciokątnymi zapewniają delikatne, ale jednocześnie wyjątkowo stabilne i bezpieczne mocowanie przedmiotów. Dzięki łączeniu zacisków mimośrodowych można ustawiać całe palety. Główne obszary zastosowania tej metody mocowania to procesy cięcia piłami, odlewania i odkuwania.

Z kolei adaptery do obróbki detali zostały tak zaprojektowane, aby »wgryzać się» w obrabiany przedmiot. Adaptery te instaluje się w szczękach mocujących imadeł, a do montażu wystarczy otwór gwintowany z pogłębieniem.

Adaptery działają w ten sposób, że ostre krawędzie tzw. »szponów» wgryzają się w element obrabiany i po jego zabezpieczeniu zapobiegają ruchom bocznym i poziomym.

Niewielka wysokość mocowania adapterów (przykładowo dla produktów norelem wynosi ona 1, 5 mm) ogranicza koszty materiałowe, co sprawia, że jest to ekonomiczne rozwiązanie mocujące.

Adaptery tego typu są zwykle używane do okrągłych, profilowanych lub ponadgabarytowych detali, ponieważ można je szybko oraz bezpiecznie docisnąć i dopasować do kształtu elementu obrabianego.

Sposób użytkowania


Ustalając odpowiednią pozycję

Jak kiedyś powiedział Shigeo Shingo, japoński inżynier przemysłowy uznawany za jednego z głównych ekspertów w zakresie praktyk produkcyjnych: - Najbardziej niebezpiecznym rodzajem marnotrawstwa jest to, którego nie rozpoznajemy.

Podstawę inżynierii i produkcji zawsze stanowi ulepszenie, nieważne jak małe i stopniowe. Wszystko sprowadza się do sposobu działania, a procesy mocowania i pozycjonowania nie są tu wyjątkiem.

Zawsze, gdy realizujemy zadania związane z mocowaniem elementów istotne jest zrozumienie specyfiki danego detalu, z którym pracujemy oraz celu działania - czy ma być to dokładność, prędkość, elastyczność, wydajność, zapewnienie bezpiecznych siły mocujących czy też wszystko razem. Dopiero na takiej podstawie możemy określić najlepszą dostępną metodę mocowania i pozycjonowania.

Niezależnie od tego, czy będą to nieporęczne elementy obrabiane, produkcja na dużą skalę lub rozwiązania oszczędzające miejsce, firma norelem, pracując z klientami, zawsze znajduje najlepsze metody dostosowane do ich aplikacji.

Więcej informacji o ofercie standardowych komponentów norelem można znaleźć pod adresem https://www.norelem.pl

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP