www.produkcji-techniki.com
Norelem

Standardowe komponenty maszyn pomagają w rozwiązaniu problemu niedoboru umiejętności w branży przemysłowej

Szybki postęp technologiczny stanowi obecnie wyzwanie dla inżynierów, ponieważ wymusza zmianę od dawna praktykowanych metod i procesów, co skutkuje rosnącymi niedoborami umiejętności pracowników. Martin Ahner, szef norelem ACADEMY oraz trener prowadzący szkolenia na temat produktów, omawia w jaki sposób standardowe komponenty maszyn mogą pomóc niwelować braki w kwalifikacjach personelu.

Standardowe komponenty maszyn pomagają w rozwiązaniu problemu niedoboru umiejętności w branży przemysłowej

Przemysł wytwórczy przechodzi obecnie rewolucję, a wiele istniejących systemów wymaga modernizacji lub przebudowy ze względu na koncepcję Przemysłu 4.0 i IIoT (Przemysłowego Internetu Rzeczy). W związku z tą gwałtowną zmianą konieczne jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli wypełnić luki w umiejętnościach technicznych. W przeciwnym razie sposoby funkcjonowania wielu producentów mogą okazać się przestarzałe ze względu na brak wystarczająco wyszkolonej siły roboczej.

Zeszloroczny raport The Manufacturing Institute i Deloitte wykazał, że w ciągu następnej dekady w sektorze produkcyjnym będzie trzeba obsadzić 4,6 miliona miejsc pracy, a 2,4 miliona miejsc pracy może pozostać wolnych w latach 2018-2028 z powodu braku wyszkolonych pracowników.

Brak wystarczających umiejętności personelu w przemyśle wytwórczym nie jest nowym zjawiskiem, zwłaszcza w ostatnich latach. Praca w dziedzinie, w której trzeba zdobyć nowy rodzaj wiedzy stanowi wyzwanie dla każdego inżyniera. Ze względu na istniejący niedobór wykwalifikowanego personelu firmy muszą wewnętrznie szkolić swoich pracowników, aby zdobywali niezbędne umiejętności w zakresie nowych technologii.

Czy w miarę rozwoju technologii luka w umiejętnościach będzie się powiększać?
Nie jest niczym zaskakującym, że technologia stosowana w produkcji stale się zmienia, aby nadążyć za potrzebami przemysłu. Maszyny stają się coraz bardziej inteligentne i coraz częściej łączą się ze sobą w sieć, aby przekazywać istotne informacje i generować optymalny przepływ pracy.

Szybki rozwój tych technologii może zniechęcać inżynierów przeszkolonych wiele lat temu. Jeśli użytkownik nie jest już przyzwyczajony do obsługi nowoczesnych technologii, to zrozumienie nowych umiejętności zajmie z pewnością więcej czasu. Sprzęt i rozwiązania, takie jak maszyny do pisania kodu, roboty i coboty oraz analiza danych będą wydawać się wtedy niemal całkowicie obce.

Chociaż może się wydawać, że w tym wypadku istnieje wyraźny podział na bardziej doświadczonych i młodych inżynierów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę, to w rzeczywistości jest całkiem inaczej. Doświadczenie w produkcji jest pożądaną cechą i chociaż znajomość wszystkich nowoczesnych urządzeń może być dodatkowym atutem, to młodsi inżynierowie mogą mieć problemy z podstawami inżynierii i produkcji.


Standardowe komponenty maszyn pomagają w rozwiązaniu problemu niedoboru umiejętności w branży przemysłowej

Jak więc można wypełnić tę lukę? Firma norelem, dzięki swojemu portfolio inteligentnych produktów, które pokazuje, jak nowe technologie wpłynęły na dzisiejsze standardowe elementy maszyn, zrobiła krok w kierunku znalezienia rozwiązania problemu.

Jak komponenty standardowe pomagają ograniczać problem niedoboru kwalifikacji?
Niwelowanie luki w umiejętnościach technicznych nie jest czymś, co jedna osoba lub firma jest w stanie zrealizować samodzielnie. Tylko wspólne działanie pozwoli odpowiednio zająć się tym problemem, który dotyczy całej branży wytwórczej.

Jednym z rozwiązań jest użycie standardowych komponentów maszyn. Mechaniczne elementy standardowe nie wymagają posiadania od razu ogromnej wiedzy eksperckiej - można je łatwo obsługiwać, dysponując podstawową wiedzą, co może być bardzo pomocne dla młodych profesjonalistów na początku kariery.

Niemniej jednak drobne zawiłości mogą mieć wpływ na efektywny przepływ pracy. Przykłady stanowią: jak dobrać odpowiedni element mocujący do danego zadania, jak montować standardowe komponenty lub z jakiego materiału komponent powinien być wykonany, aby skrócić czas konserwacji.

Zawsze znajdzie się miejsce na standardowe elementy maszyn, a inżynierowie ucząc się, jak z nich korzystać, mogą podnieść swoje umiejętności i dobrać odpowiednie produkty do konkretnych zastosowań. Mogą nawet przekazać tę wiedzę w celu budowy w pełni zautomatyzowanych maszyn lub linii produkcyjnych.

Zastosowanie standardowych komponentów, zarówno w nowych, jak i starych maszynach, może skrócić czas przezbrojenia, zmiany oprzyrządowania, a nawet czas wymiany elementów do dalszych etapów obróbki lub produkcji. To z kolei skraca czas pracy i poprawia produktywność, wydłuża żywotność maszyn oraz ogranicza przestoje.

Uwalnianie potencjału i rozwijanie umiejętności kolejnych generacji pracowników
Aby nauczyć się efektywnie używać komponentów standardowych niezbędne są szkolenia, które nie każda firma może przeprowadzić we własnym zakresie.

Przykładowo firma norelem niedawno sponsorowała zespół studentów-inżynierów HTL Rennweg, dostarczając niektóre standardowe komponenty do ich projektu Visual Drive. Projekt Visual Drive opisuje uniwersalny osprzęt do standardowych wózków inwalidzkich, w którym użytkownik ma do wyboru dwa tryby jazdy. Wózek można wtedy obsługiwać ręcznie lub jeździć z wykorzystaniem napędu elektrycznego.


Standardowe komponenty maszyn pomagają w rozwiązaniu problemu niedoboru umiejętności w branży przemysłowej

Dostarczając do tego projektu standardowe śruby, podkładki, łączniki, trzpienie ustalające i nakrętki firma norelem umożliwiła zespołowi dalsze prowadzenie prac bez potrzeby zamawiania części niestandardowych lub odbywania szkoleń w zakresie specjalistycznych umiejętności.

Trzpienie ustalające zapewniały szybkość i wydajność konstrukcji wózka inwalidzkiego oraz gwarantowały bezpieczeństwo i ochronę komponentów podczas pracy, stanowiąc w ten sposób idealne rozwiązanie do mocowania dźwigni wózka inwalidzkiego w określonych pozycjach.


Standardowe komponenty maszyn pomagają w rozwiązaniu problemu niedoboru umiejętności w branży przemysłowej

Zastosowanie łączników i sprzęgieł w tym projekcie pozwoliło na przenoszenie momentu obrotowego z wału przekładni na koło cierne, co umożliwiło łatwą zmianę prędkości silnika.

Wspieranie młodszego pokolenia w rozwijaniu nowych umiejętności i wiedzy jest również niezbędne dla niwelowania luki w umiejętnościach. Mając to uwadze, norelem ACADEMY wsparła Team InVentus z Uniwersytetu w Stuttgarcie i przekazała kilka standardowych komponentów do ich projektu automatyzacji.

Firma norelem przekazała liczne komponenty, takie jak koła zębate stożkowe, sworznie, łożyska kulkowe, czopy walcowe, tarcze skurczowe/zaciskowe i kątowniki, które charakteryzują się uniwersalnością zastosowania i można je łatwo zintegrować z maszynami.

Zespół InVentus z Uniwersytetu w Stuttgarcie opracował pojazd, który może jechać bezpośrednio pod wiatr i jest zasilany wyłącznie energią wiatru za pomocą standardowych komponentów maszyn.


Standardowe komponenty maszyn pomagają w rozwiązaniu problemu niedoboru umiejętności w branży przemysłowej

Wybór standardowych komponentów
Istnieje kilka sposobów wyboru odpowiednich standardowych komponentów, jednak sam pomysł ich wykorzystania zamiast części, którą trzeba specjalnie wyprodukować, jest pierwszym krokiem w tworzeniu udanego i opłacalnego projektu.

Bieżąca znajomość najnowszych trendów i innowacji pomoże przy wyborze standardowych komponentów maszyn. Wiedza o tym, jakie elementy są obecnie dostępne na rynku również będzie pomocna w dokonaniu właściwego wyboru.

Ponadto rozmowa z doświadczonymi i innowacyjnymi producentami, którzy obecnie wytwarzają standardowe komponenty, może być krokiem we właściwym kierunku. Niezależnie od tego, czy chodzi o bezpośrednią rozmowę z menedżerami ds. produktów, czy spotkanie na targach, cała zebrana wiedza dotycząca tego, co już zostało wyprodukowane, pomoże w wyborze odpowiednich komponentów.

Patrząc w przyszłość
Niwelowanie luki w umiejętnościach produkcyjnych jest możliwe, jeśli wszyscy będą pracować razem. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem ze współpracownikami i firmami jest pierwszym krokiem do pozytywnych zmian, których potrzebuje cała branża.

Gdy inżynierowie-projektanci są zaznajomieni ze standardowymi i mechanicznymi komponentami oraz podstawową wiedzą praktyczną na ich temat, mogą je integrować w swoich procesach projektowania i dzięki temu pracować znacznie bardziej ekonomicznie.

Przyszłość firmy zawsze znajduje odzwierciedlenie w innowacyjności jej produktów. Tylko akceptując nowe trendy i podejmując wyzwanie ich wdrażania, firma może się rozwijać i przetrwać na rynku.

Najważniejsze jednak, aby pamiętać o czynniku ludzkim. Pracownicy, zespoły i przyszłe talenty w branży muszą mieć dostęp do wszystkich szkoleń i porad, których potrzebują, aby się rozwijać.

norelem ACADEMY zapewnia studentom wsparcie techniczne oraz bezpłatne próbki komponentów maszyn do wykorzystania w projektach edukacyjnych, dzięki czemu uczą się oni, jak je prawidłowo używać oraz zaznajamiają się z wyborem odpowiedniego elementu na samym początku procesu projektowania.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.norelem-academy.com


Standardowe komponenty maszyn pomagają w rozwiązaniu problemu niedoboru umiejętności w branży przemysłowej

O autorze
Martin Ahner jest dyrektorem norelem ACADEMY - organizacji, która zapewnia szkolenia, warsztaty, wykłady i promocję młodych talentów.
Martin Ahner jest absolwentem kierunku inżynierii mechanicznej i pracuje w firmie norelem od prawie pięciu lat. Często można go zobaczyć na międzynarodowych targach i wystawach gromadzących specjalistów z branży i inżynierów. Jeśli tylko nie podróżuje, to jest w norelem ACADEMY.

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 15 000 obserwujących IMP