www.produkcji-techniki.com
Norelem

Amortyzatory przemysłowe: ważne elementy zwiększające produktywność

Rosnące znaczenie wydajności dla producentów sprawia, że coraz częściej używa się amortyzatorów w celu zapewnienia dłuższej żywotności maszyn, mniejszych nakładów na konserwację i poprawy bezpieczeństwa pracy. Marcus Schneck, CEO norelem, bada, jakie czynniki decydują o zastosowaniu tych komponentów w praktyce produkcyjnej. Amortyzatory są najbardziej rozpowszechnione w pojazdach samochodowych, ale ich obecność na liniach produkcyjnych całego świata stale się zwiększa.

Amortyzatory przemysłowe: ważne elementy zwiększające produktywność
Amortyzatory są najbardziej rozpowszechnione w pojazdach samochodowych, ale ich obecność na liniach produkcyjnych całego świata stale się zwiększa.

Jak działają amortyzatory?
Amortyzatory najczęściej spotyka się w pojazdach, ale ich obecność na liniach produkcyjnych na całym świecie jest coraz bardziej zauważalna. Tego typu amortyzatory przemysłowe są wykorzystywane jako hydrauliczne komponenty maszyn do spowalniania ruchomych ładunków przy minimalnym obciążeniu maszyny.

Przedsiębiorstwa dążą do zwiększenia produktywności, wykorzystując maszyny przy wyższych prędkościach, ale skutkuje to zwiększonym hałasem, uszkodzeniem maszyn i nadmiernymi wibracjami.
 
W tym miejscu wkraczają do gry amortyzatory zaprojektowane pod kątem poprawy aplikacji transportu wewnętrznego produktów poprzez łagodne zwalnianie i ograniczoną konserwację.

Ich praca polega na zapewnianiu kontrolowanego, przewidywalnego zwalniania poprzez zamianę energii kinetycznej na energię cieplną. Ruch przyłożony do tłoka amortyzatora hydraulicznego zwiększa ciśnienie cieczy roboczej i zmusza ją do przepływu przez ograniczone otwory/kryzy, co powoduje jej gwałtowne ogrzanie.

Ta energia cieplna jest transferowana do korpusu cylindra i rozpraszana do otaczającej atmosfery. W niektórych przypadkach niezbędne jest chłodzenie absorberów, co zwiększa efektywność ich działania.

Jakie są korzyści dla producentów?

Ten prosty produkt oferuje wiele zalet dla użytkowników. Najbardziej wyraźną jest fakt, że amortyzatory przemysłowe znacząco redukują wstrząsy i wibracje maszyn. Stopień uszkodzeń maszyn zmniejsza się, ogranicza się liczba przestojów, a koszty konserwacji maleją - wszystko to zwiększa żywotność maszyn. Dzięki temu, że absorbery kontrolują lub łagodnie zatrzymują ruchome obiekty, maszyny mogą być użytkowane przy większych prędkościach. Można zwiększyć szybkość produkcji bez obawy o konieczność wymiany maszyn wcześniej niż zwykle.

Dla ludzi pracujących w pobliżu maszyn amortyzatory stanowią pożądane rozwiązanie pozytywnie wpływające na ich zdrowie i ogólne samopoczucie. Szkodliwe skutki uboczne pracy w pobliżu maszyn, takie jak hałas, wibracje i uderzenia, zostają ograniczone.

Amortyzatory poprawiają samopoczucie operatorów maszyn, ponieważ dzięki nim dzień pracy nie jest zakłócany przez hałas i wibracje, co umożliwia im przestrzeganie norm bezpieczeństwa.

Ogólnie produkty te stają się coraz bardziej wartościowe ze względu na swoją długą żywotność, niższe koszty konserwacji i bezpieczną pracę, zapewniając w ten sposób firmom przewagę konkurencyjną i wyższą produktywność.

Jak wybrać optymalny amortyzator do swojego zastosowania?
Wybór właściwego amortyzatora do linii produkcyjnej ma kluczowe znaczenie. Firma norelem ma 60-letnie doświadczenie jako producent standardowych komponentów maszyn i jest świadoma, że wybór idealnej części może być trudny - oferta firmy obejmuje ponad 45 000 części, dlatego selekcja może być czasami bardzo problematyczna.

Niemniej jednak przemysłowe amortyzatory norelem są bezobsługowymi, gotowymi do instalacji komponentami hydraulicznymi. Te regulowane amortyzatory, wykonane ze stali nierdzewnej z głowicą zderzeniową stalową lub plastikową, posiadają zintegrowaną stałą blokadę i możliwość precyzyjnego ustawienia siły tłumienia, pozwalając operatorom maszyn na w pełni elastyczne dopasowanie produktu do wykonywanej pracy.

Szczególnie użyteczne w przypadku amortyzatorów norelem jest to, że po instalacji wyposażenie można uruchomić kilka razy, a śruba regulacyjna obróci się, aż zostanie osiągnięty optymalny poziom siły hamowania/tłumienia.

Amortyzatory są niezwykle przydatnymi komponentami na wyposażeniu linii produkcyjnej, a ich zalety dla produktywności i żywotności maszyn są oczywiste. Zrozumienie oferowanych przez nie korzyści pomoże w lepszym planowaniu na przyszłość.

Aby dowiedzieć się więcej o norelem i ofercie standardowych komponentów obejmującej amortyzatory, prosimy odwiedzić stronę https://www.norelem.com/pl/en/Products/Product-overview/Systems-and-components-for-machine-and-plant-construction/26000-Compression-springs-Elastomer-springs-Rubber-buffers-Shock-absorbers-Gas-springs.html

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 15 000 obserwujących IMP