www.przemysl-polska.com
ARC INFORMATIQUE

Grupa SECHE ENVIRONNEMENT wybiera oprogramowanie PcVue.

Grupa Seche i jej spółka zależna - Tredi - wybrały oprogramowanie nadzorujące PcVue firmy ARC Informatique, które ma się stać standardem obowiązującym we wszystkich fabrykach Grupy, zarówno w spalarni odpadów przemysłowych i pochodzących z gospodarstw domowych, jak i w elektrowniach wykorzystujących biogaz. Od momentu pierwszego wdrożenia oprogramowania w 2005 roku, można je znaleźć w 16 oddziałach Grupy, co oznacza, że PcVue monitoruje w tej chwili ponad 500 000 zmiennych procesowych.

Grupa SECHE ENVIRONNEMENT wybiera oprogramowanie PcVue.
Seche Environnement jest jedną z największych francuskich firm specjalizujących się w przetwarzaniu i przechowywaniu wszelkiego rodzaju odpadów (z wyjątkiem radioaktywnych), pochodzących z przemysłu lub przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Grupa posiada obecnie we Francji ponad 20 oddziałów, w których przetwarza się odpady i od początku istnienia działa w branży zaliczanej do najbardziej wymagających popd względem technicznym gałęzi przemysłu. Tredi jest z kolei spółką specjalizującą się w niebezpiecznych odpadach przemysłowych – zakres przetwarzanych materiałów jest ogromny, obejmuje wszelkie odpady, które nie mogą być przetwarzane w taki sam sposób jak odpady z gospodarstw domowych.

Zespół inżynierów zajmujących się systemami sterowania, od 2003 roku pracuje nad opracowaniem biblioteki typowych obiektów specyficznych dla każdego rodzaju aktywności Grupy oraz nad wdrożeniem możliwie najbardziej ergonomicznych rozwiązań. Grupa Seche zdecydowała, że będzie nadzorować rozwój wybranego systemu sterowania i kontroli tak, by zapewnić w największym możliwym stopniu jego standaryzację oraz szybkie i wydajne wprowadzenie go w innych fabrykach. Aplikacje sterujące mogą być więc łatwo grupowane razem w jednej lokacji: w przypadku niektórych zadań, rejestracji czy powiadamianiu o zdarzeniach działają już w sposób scentralizowany.

Rozwiązanie oparte o PcVue zostało po raz pierwszy zainstalowane w 2005 roku w największej spalarni i centrum odzyskującym energię należącym do Grupy Seche, mieszczącym się w SALAISE SUR SANNE. Przetwarza ono rocznie około 250 000 ton odpadów przemysłowych i niebezpiecznych, odpadów pochodzących z gospodarstw domowych i skażonych odpadów medycznych. Po raz pierwszy wykorzystano tam jednostkę uzdatniającą wodę. Priorytetem było określenie standardów obiektów, opracowanie całej specjalnej biblioteki dla PcVue oraz sterowników logicznych. Zdecydowano o zaadoptowaniu rozwiązań komunikacyjnych opartych o czujniki światłowodowe.

„ Przeglądając ofertę na rynku wybraliśmy PcVue, dostrzegając jego prawdziwą zaletę – jest to rozwiązanie kompletne, nie wymagające stałego uzupełniania o nowe moduły. Był to czynnik zasadniczy wpływający na zakup, ze względu na długofalowość naszych planów co do produktu” - mówi Therrien, menadżer IT Grupy SECHE.

PcVue był stopniowo wprowadzany do użytkowania w kolejnych jednostkach centrum Salaise. Rozpoczęliśmy od modernizacji jednostki 1 z dwoma obrotowymi piecami. PcVue nadzoruje wszystkie typowe funkcje i zadania procesu produkcyjnego, co oznacza monitorowanie około 30 000 zmiennych. Następnie częściowo zmodernizowaliśmy jednostkę 2, zakładając nową instalację systemu wprowadzania odpadów, pozwalającą na działanie w trybie zamkniętym (szczelnym). Modernizacja ta doprowadziła do podpisania kontraktu na przetwarzanie odpadów pochodzących z nielegalnego ładunku statku PROBO KOALA, wyładowanego na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W jednostce Salise 3 system sterowania jest aktualnie w trakcie wymiany. Sterowniki logiczne PLC firmy Rockwell zostaną zastąpione przez sterowniki Telemecanique zgodne z Unity i PcVue (dwa serwery I/O i 5 klientów) .

Therrien dodaje: „Oprócz wielu zalet PcVue, w porównaniu z innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, jesteśmy szczególnie zadowoleni z obiektowej organizacji bazy danych. Gdy obiekty zostaną utworzone, można bardzo łatwo znaleźć pozycję, która ma kontrolować sterownik PLC. W przeszłości, aby zarządzać monitorowaniem zmiennych, należało je nazwać i utworzyć tabelę przyporządkowującą. Obecnie nie trzeba nawet pracować z adresami czy zmiennymi, gdyż zamiana jest tworzona automatycznie przez serwer OPC. Także funkcje graficzne są bardzo przydatne i łatwe do implementacji – bez problemu można się przełączać między trybem runtime, a trybem development - możemy wtedy zmieniać lub dodawać funkcje do systemu działającej fabryki. Na koniec pragnę dodać, że mieliśmy duże wsparcie ze strony zespołu PcVue. Uruchomiono nawet specjalną gorącą linię”.

Program PcVue jest szeroko używany przez Seche do monitorowania elektrowni wytwarzających energię z biogazu pochodzącego z centrów składowania odpadów komunalnych. Biogaz powstały z dekompozycji odpadów składa się głównie z metanu. Zasila on turbiny wytwarzające energię elektryczną.

PcVue został zainstalowany w centrum składowania odpadów DRIMM w pobliżu Tuluzy (Francja, Haute-Garonne), a także ostatnio w fabryce w Changé w pobliżu Laval: Gazy spalinowe z turbiny trafiają do kotła wytwarzającego parę. Para ta jest używana do suszenia paszy. PcVue został także zainstalowany w oddziałach w Vienne i Opale (Nord Pas de Calais).

Key:
-SECHE_1.jpeg : Fabryka Salaise
-SECHE_2.jpeg : Centrum sterowania Saliase i schematy blokowe PcVue
-SECHE_3.jpeg : Centrum sterowania Saliase i schematy blokowe PcVue
-SECHE_4.jpeg : Schemat blokowy PcVue – elektrownia wykorzystująca biogaz

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP