www.przemysl-polska.com
British Steel

W ciągu zaledwie dwóch miesięcy Connexinfra instaluje w Tuluzie dwa perony modułowe Tata Steel Rail

Nowa stacja Gallieni – Canceropôle powstała na linii Toulouse Auch TER, którą codziennie podróżuje 6000 pasażerów. Odpowiedzialna za realizację projektu firma Connexinfra wybrała system stalowych peronów modułowych Tata Steel Rail.

W ciągu zaledwie dwóch miesięcy Connexinfra instaluje w Tuluzie dwa perony modułowe Tata Steel Rail
Nowa stacja składa się z dwóch peronów, z których każdy ma długość 115 m. Connexinfra była odpowiedzialna za wszystkie aspekty budowy peronów, w tym prace ziemne i elektrotechniczne oraz instalacje i ostateczny montaż konstrukcji. Stalowe moduły Tata Steel Rail zostały wyprodukowane w fabryce, a następnie były montowane na miejscu. Krótki czas instalacji i szybkie przekazanie do odbioru były kluczowymi czynnikami decydującymi o powodzeniu projektu. Możliwość wykonania większości montażu poza strefą niebezpieczną toru przyczyniła się również do szybkiego zakończenia prac i ograniczenia kosztów - wyjaśnia dyrektor zarządzający Connexinfra, pan Albouy.

Regionalny kierownik SNCF, Pierre Meyer, podkreśla: Dzięki stalowym modułom prace zostały wykonane na czas, w odróżnieniu od konwencjonalnych peronów murowanych, których wykonanie jest bardziej czasochłonne. Jest to pierwsza tego typu konstrukcja we Francji.

Perony o konstrukcji modułowej charakteryzują się uniwersalnością zastosowań - mogą być przedłużane w celu obsługi długich pociągów lub podwyższane, aby ułatwić dostęp dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto bardzo łatwo poddają się regulacji bądź wymianie. Początkowo inżynierowie skłaniali się ku użyciu betonu do budowy, ale zespół rozwojowy Tata Steel Rail całkowicie zmienił koncepcję budowy peronów i zaproponował modułowe rozwiązanie oparte na wykorzystaniu stalowych dźwigarów skrzynkowych o przekroju prostokątnym.

Niskie koszty eksploatacji
Użycie lekkich elementów modułowych ograniczyło nacisk konstrukcji na fundamenty i pozwoliło uniknąć długotrwałych i kosztownych przygotowawczych robót ziemnych. Oprócz tego, modułowe perony opracowane przez Tata Steel Rail nie wymagają specjalnych urządzeń do montażu, w trakcie prac nie jest zawieszony ruch pociągów, a okres eksploatacji konstrukcji wynosi 75 lat.

Gotowość do użytkowania w ciągu kilku tygodni
Kompletny peron modułowy może być zaprojektowany i zbudowany w ciągu kilku tygodni. Tata Steel Rail przygotował oprogramowanie ułatwiające prace projektowe nad peronem o dowolnej wysokości, szerokości, długości i wymaganej krzywiźnie (wklęsłej bądź wypukłej). Dzięki bibliotekom funkcji i wstępnie zaprogramowanym modułom takie parametry, jak wytrzymałość mechaniczna, kształt i waga systemu są obliczane automatycznie. Co więcej, dzięki niskiej masie modułów stalowych cały montaż konstrukcji może być przeprowadzony tylko za pomocą pracy ręcznej.

Łatwość dostosowania
Perony modułowe mogą być łatwo rozmontowane i przenoszone w razie konieczności. Ich wysokość jest regulowana za pomocą stóp, co pozwala dostosować je do konkretnych potrzeb operatora kolejowego np. w przypadku zmiany położenia toru po wykonaniu prac remontowych.

Minimalne przerwy w ruchu
Dzięki wykorzystaniu wsporników, większość prac przy budowie peronów modułowych może być prowadzona w bezpiecznej odległości od toru, co sprawia, że ruch kolejowy jest prowadzony normalnie, a operator kolejowy nie ponosi dodatkowych kosztów.

  Zapytaj o więcej informacji…

LinkedIn
Pinterest

Dołącz do ponad 155 000 obserwujących IMP